logo-lightEast End United Methodist Church

Open Hearts, Open Minds, Open Doors

 

Our Leadership

East End United Methodist Church’s Staff and Lay Leadership

Administrative Council

Administrative Council Chair: Sheila Gailliand
Administrative Council Co-Chair: Karen Bess
Administrative Council At-Large: Mollie Weinman, Lily Scholtz
Lay Leader: Naomi Griffith
Secretary for the Council: Julie Farris
Membership Secretary: Angie Pigue and Mary Jean Erwin
Treasurer: Carl Zehner
Vice Treasurer: Melissa Bahan
Finance Chair: Jason Pate
SPRC Chair: Joe Morris
Trustees Chair: Suzanne Herron
Sunday School Superintendents: Dita Kenton and Dianne Campbell
Lay Member of Annual Conference: Carl Zehner
Alternates to Annual Conference: Claire Cook
Worship Chair: Cheryl Stone
Welcoming Team Chair: Janet Ziglers
Children’s Ministry Chair: Mollie Weinman
Youth Ministry Coordinators: Jeff McCormick, Alexa Muri, Michael Farris, Anna Jones
Communications & Website Coordinator: Lee Bridges
Library: Ruth Taylor and Joe Morris, Co-chairs
United Methodist Women: Ruth Moredock
BSA Troop 3 Rep to Council: Tim Tanton
Honorary life members of Council: Mary Lee Bridges and Beverly Pettigrew

Ministry Staff

Pastor: Judi Hoffman
Student Pastor: Jenaba Waggy
Director of Ministry with Children and Youth: Kylan Hadley
Director of Music: Joe Lee
Accompanist: Maeve Brophy
Administrator & Facilities Manager: Carol Ruckman
Nursery Caregivers: Shatvia Alexander, Kaila Suddeth, Stacy Tate

2017 Leadership

Lay Leadership (Nominating) Committee:
Pastor
Naomi Griffith, Lay Leader

Class of 2018
Claire Cook
Will Hadley

Class of 2019
Kate Reynolds
Kyle Romero

Class of 2020
Bruce Davis
Lily Scholz

Finance Committee
Chair: Jason Pate
Carl Zehner, Treasurer
Melissa Bahan, Vice Treasurer
Admin Council Chair, Sheila Gilliland
Deposit Team: Lori Proffitt, Lanet Gregory, Lynn Jennings, Kim Karvey, David Walter, Will Hadley
Trustee Rep, Eddie Dempsey
SPRC Chair, Joe Morris
Secretary: Melissa Bahan
Lay Member of Annual Conference, Carl Zehner
At Large: Kim Harvey, Andrea Walter, David Herron, Rich McCoy

 

Youth Ministry Coordinators  Anna Jones, Alexa Muri, Michael Farris, Jeff McCormick, and Kylan Hadley(staff)

 

Communications and Social Media  Lily Scholz, Joe Morris, Jason Pate, Beth Emmons, Lee Bridges, Lynn Jennings, Jessica and Nicky McKinney

Trustees

Class of 2018
Bev Drukker
Craig Kennedy
Howard Hale

Class of 2019
Amy Burch
Suzanne Herron
Shep Shepherd

Class of 2020
Cori Morris
Nicky McKinney
Daniel Foster

Honorary Life Member of Trustees: Marie Davis; Capital Campaign Chair: Bill Purcell  Rep to Trustees: Eddie Dempsey

Worship Committee   Cheryl Stone, Chair; Judi Hoffman, Pastor.

Welcoming Team:  Janet Zigler, Chair, Erin Bridges, Kathy Caudill, Joe Morris, Gil and Sheila Gilliland, Naomi Griffith, Claire Cook, Lanet Gregory, Tim Tanton, Matt Dennis, Mary Jean Erwin, Angie Pigue, Larry Proffitt, LynnJennings, Burton Wills

Young Adult Coordinators:  Amy Burch, HAiley Smith and Hannah Wolf

 

Permanent Endowment Fund Committee  Pastor, Chair of Finance, Chair of Trustees or designated Representative, Chair of Ad. Council Treasurer.

 

 

Staff Parish Relations Committee

Class of 2018
Karen Franklin
Joe Morris (Chair)
Christ Granstaff

Class of 2019
Jonathon Grunau
Debbie Miller
Lisa Ragan

Class of 2020
Jessica Dragoneti
Michael Warren
Chris Elliott

Children’s Ministry Committee  Chair: Mollie Wienman, Kim Kennedy, Beka Baker, Angie Jones, Jessica McKinney, Pam Bradshaw, Helen Cavasin, Tenna Chamberlin, Becci Cantrell, Gina Lackore, Libby Thurman, Jenny Ellliot and Kylan Hadley, (staff)

 

Launch Pad Team  Tina Alston, Kathy Caudill, Evelyn Hale, Blye Hunsinger, Lynn Jennings, Michael Warren, Glen Biggs, Chair

Library Committee  Ruth Taylor and Joe Morris, Co-chairs

Kitchen Committee: Evelyn Hale, Rita Eubank, and Karen Bess

Reconciling Ministries: Erin Bridges, Chair, Kim Mallory, Joe Morris, Evelyn Hale, Karen Franklin, David Williams, Aaron Wallace, Jessica and Nicky McKinney